05 اسفند 1398
En  | 
اولین کنفرانس ملی تاب آوری شریانهای حیاتی و زیرساختهای عمرانی در کرمان برگزار شد.
با حضور جمع کثیری از مدیران ،اساتید دانشگاه ، دانشجویان و پژوهشگران؛

اولین کنفرانس ملی تاب آوری شریانهای حیاتی و زیرساختهای عمرانی در کرمان برگزار شد.

تاریخ انتشار: 1396/10/06|   بازدید: 284 |  print
اولين کنفرانس ملی تاب آوری شریانهای حیاتی و زیرساختهای عمرانی در محورهای تاب آوری شریانهای حیاتی، بهسازی و مقاوم سازی، توسعه پایدار شهری، حمل و نقل، اقتصاد و تا آوری، مصالح و فناوری های نوین، تاب آوری سازه ها و سیستمها در سالن اجتماعات دانشگاه تحصیلات تکمیلی، صنعتی و فناوری های پیشرفته ماهان برگزار شد.
 
اين همایش كه با حضور رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشور، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان،، مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان، سایر مدیران دستگاه های اجرایی و چند تن از پزوهشگران ملي وبين المللي زلزله برگزار شد، جمع کثیری از اساتید دانشگاه،پژوهشگران مهندسان ودانشجویان دانشجويان نيز حضور داشتند.
رییس مرکز تحقیقات راه ،مسکن وشهرسازی کشور: 20 میلیون نفر در بافت فرسوده زندگی می کنند
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: 141 هزار هکتار بافت ناکارآمد حاشیه و فرسوده در کشور وجود دارد که 30 درصد برابر با 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در این بافت زندگی می کنند.
به گزارش روابط عمومی راه وشهرسازی کرمان،دكتر محمد شکرچی زاده در نخستین کنفرانس ملی تاب آوری شریانهای حیاتی و زیرساختهای عمرانی در ماهان کرمان افزود: این بافت ها در برابر حوادث بسیار آسیب پذیر هستند لذا افرادی که در بافت ناکارآمد زندگی می کنند باید با دستورالعملی بتوانند اتاق امنی را در محل زندگی خود فراهم و یا ساختمان های مسکونی خود را تعمیر و بهسازی کنند.
وی تصریح کرد: مسئولان باید همواره روش های کاهش ، انتقال ریسک و جلوگیری از افزایش ریسک برای مقابله با خطرات ناشی از حوادث را مورد توجه قرار دهند.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشور گفت: روش کاهش ریسک مربوط به شرایط عادی است لذا با مقاوم سازی پیش از زلزله می توان خطرات ناشی از زمین لرزه را کاهش داد ، پس از زلزله با فشارهای روانی ناشی از زلزله ممکن است از مبحث اصلی غافل شویم.
وی افزود: بازآفرینی بافت فرسوده بحثی جدی و مورد تاکید دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است زیرا ممکن است در بازسازی و احیای بافت ناکارآمد مقوله زلزله جدی گرفته نشود و همانگونه که بنیاد مسکن بحث زلزله را جدی گرفته در احیای بافت ناکارآمد مبحث زلزله را جدی بگیریم.
شکرچی زاده ادامه داد: باید در برخی موارد ریسک ناشی از حوادث را به بیمه ها انتقال دهیم که در کشور بخوبی انجام نشده و از نقاط ضعف ما محسوب می شود زیرا آیین نامه ها بدنه تخصصی جدی ندارند.
وی با اشاره به جلوگیری از افزایش ریسک در زلزله گفت: پس ازلزله بم روی آیین نامه ها کار زیادی شد اما ساختمان ها با رعایت آیین نامه ایمنی شماره 2 هزار و 800 ساخته نشده اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: وقتی سیستم شریانی حیاتی می سازیم به ریسک حوادث می افزاییم زیرا باید سازه ها با استانداردها ساخته شود و دولت ها باید اقداماتی برای جلوگیری از افزایش ریسک انجام دهند.
وی بیان کرد: در شهرستان اسلام آباد و سرپل ذهاب در زلزله کرمانشاه 65 درصد ساختمان ها سالم ماندند و شتاب نگارها 65 صدم G شتاب را ثبت کرده اند که آمار ساختمان های مقاوم در برابر این شتاب به نسبت آمار خوبی است.
شکرچی زاده گفت: آمار ساختمان های بازسازی شده در روستاها توسط بنیاد مسکن نسبت به کشور حدود 30 درصد و کم است اما جواب خوبی در زلزله هجدک گرفته شده است.
وی افزود: ساختمان های مسکن مهر در زلزله کرمانشاه کشته های کمتری داشته اما تخریب غیر سازه ای فراوانی دارد و آماراین تخریب بیشتر از آمار دیگر سازه های 2 شهرستان اسلام آباد و سرپل ذهاب بوده است.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشور عنوان کرد: برخی مهندسان سازه های کرمانشاه بدلیل رعایت اصول غیر مهندسی موجب چندین هزار میلیارد خسارت شده اند و عدم رعایت کیفیت ساخت، مشکلات فراوانی در زلزله استان کرمانشاه بوجود آورده است.
وی گفت: بتن هایی که دارای نشان استاندارد بودند در زلزله کرمانشاه فروریختند که در این راستا و به منظور حفظ جان مردم نباید اجازه تولید و ریختن بتن غیر استاندارد فله و دستی داده شود لذا باید آزمایشگاه های تایید کیفیت را جدی گرفت.
شکرچی زاده افزود: در نظام های اداری ساخت و ساز باید بازنگری و مشارکت مردم در مقاوم سازی و ارائه راهکار جدی گرفته شود ، همچنین از سازمان های مردم نهاد برای مقوم سازی استفاده کرد.
وی اظهار کرد: شبکه لرزه نگاری کشور تعداد 140 لرزه نگار و یکهزار و 100 دستگاه شتاب نگار دارد که آمار کمی نسبت به دیگر کشورها است.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشور گفت: مجهز کردن کرمان به عنوان زلزله خیز ترین استان کشور از واجبات است و باید شبکه پاسخگویی سریع در این استان تولید شود و این سیستم ظرف چند دقیقه نقاط بیشتر خسارت دیده را مشخص کند که برای امدادرسانی پس از زلزله بسیار مناسب است.
وی افزود: اینکه امروز کشور در فضای زلزله قرار گرفته اولویت تصمیمات مدیران کشوری است و اگر تاب آوری شهرها و مفهوم شریان های حیاتی را از ملزومات شهری بدانیم باید مقاوم سازی شریان ها را در اولویت قرار دهیم.
شکرچی زاده اضافه کرد: تعریف تاب آوری اینست که یک شهر در مقابل تکان های زلزله چقدر مقاومت دارد و اگر شهر را سیستمی پویا بدانیم قابلیت شهر در نقطه پایدار را تاب آوری می نامیم.
وی گفت: باید جوانب خطرات پس از زلزله بررسی شود و گاهی 30 درصد کشته ها و تلفات پس از زلزله بر اثر آتش سوزی است و قطعی برق و ارتباطات ازجمله موارد جدی پس از زلزله است و تجربه آتش سوزی پلاسکو با اتفاقات پس از آن نشان می دهد امکانات شهرداری تهران نیز نمی تواند با حادثه پلاسکو مقابله کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: زلزله کرمانشاه نشان داد که برای زلزله بالای هفت ریشتر بیمارستان ها پاسخگو نیستند و در کرمانشاه بیمارستان های قدیمی و جدید توان پذیرش بیمار را نداشتند.
وی اضافه کرد: در فضای زلزله کشور باید مسائل پس از این حادثه نیز رسیدگی شود تا آمار تلفات بالا نرود و سیستم اطلاع رسانی در این مواقع بسیار با اهمیت است و سیستم های ارتباطی در تهران پاسخگوی نیاز مردم و مقامات کشور نبودند.
شکرچی زاده گفت: امروز کشور وضعیت مطلوبی دارد اما تا نقطه قابل قبول هنوز فاصله زیادی وجود دارد ورود دولت برای استحکام بناهای عمومی و بخش خصوصی و مردم در سازهای مسکونی برای کاهش تلفات بسیار موثر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار:
13 درصد شهر کرمان را بافت فرسوده تشکیل می دهد
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کرمان نيز در نخستین کنفرانس ملی تاب آوری شریانهای حیاتی و زیرساختهای عمرانی در ماهان کرمان با بیان اینکه شهرهای استان کرمان در بخش مقاوم سازی در برابر زلزله وضعیت خوبی ندارد گفت: شهر کرمان 13 درصد بافت فرسوده دارد. دکتر محمد جواد فدایی افزود: پنج هزار هکتار واحد مسکونی فرسوده در شهرهای استان کرمان وجود دارد و دولت در هر سال 270 محله کشور را بازسازی و نوسازی می کند.
وی تصریح کرد: باید شرکت هایی با سهام شهرداری کرمان تشکیل شود و بافت فرسوده را به مرور تملک و نوسازی کنند و منابع مالی را می توان از صندوق توسعه ملی تامین کرد و راهی جز این برای مقاوم سازی میان مدت و دراز مدت وجود ندارد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کرمان با بیان اینکه برای مقاوم سازی در برنامه کوتاه مدت یکی از راهها، مدل سازی است گفت: ارزیابی لرزه ای درمورد تمامی سازه ها باید انجام شود زیرا مجتمعی که با آیین نامه 2800 ساخته شده است مردم ساکن در آن هنگام زلزله به خیابان ها نمی آیند و منجر به مشکلات بعدی نمی شوند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه این همایش به دستاوردهای تحقیقاتی در خصوص تاب آوری و مسائل زلزله می پردازد که بسیار ارزشمند است افزود: زلزله های متعددی در استان کرمان تجربه کرده ایم و پس از زلزله به بازسازی خانه های مقاوم می پردازیم که باید قبل از حوادث مقاوم سازی شود تا از تلفات کاسته شود.
فدایی اظهار کرد: بدلیل زلزله سال 83 منازل مسکونی مقاوم ساخته شده بود و در زلزله 6.2 ریشتری هجدک راور تلفات جانی نداشتیم لذا باید این کار در تمامی کشور انجام شود.
وی گفت: در روستاهای کشور سه میلیون و 200 هزار واحد مسکونی غیر مقاوم وجود دارد و باید به راه حل کوتاه مدت، میان و بلند مدت بپردازیم و راه حل میان مدت و بلند مدت جلوگیری از تلفات زلزله مقاوم سازی سازه ها است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کرمان افزود: در قالب اجرای 2 طرح طرح هادی روستایی در 67 و در سال 74 بهسازی مسکن روستایی، تعداد 293 هزار واحد روستایی مقاوم ساخته شد و هفت درصد از منازل مسکونی روستایی کشور مقاوم سازی شد. وی بیان کرد: در خردادماه سال 84 دولت تعهد کرد سالی 200 هزار واحد مسکونی بازسازی شود و بر اساس این مصوبه تا سال 91 تعداد 2 میلیون و 100 هزار واحد مسکونی برابر با 39 درصد مسکن بازسازی و مقاوم سازی شد و امروز 61 درصد خانه غیر مقاوم در کشور وجود دارد.
دکترفدایی گفت: در برنامه ششم توسعه نیز سالی 200 هزار واحد مسکونی مقاوم سازی و اعتبار آن با تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت 12 ساله پرداخت می شود لذا با شرایط فراهم آماده می توان به آینده امیدوار بود.
وی افزود: اگر سالی 200 هزار از سه میلیون و 200 هزار مسکن غیرمقاوم، بازسازی شود این پروسه 16 سال بطول می انجامد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان گفت: 61 درصد از منازل مسکونی روستایی استان کرمان غیر مقاوم است و از برنامه مقاوم سازی عقب هستیم.
وی گفت: مشکل اصلی منازل مسکونی الگوی ساخت این منازل است و بنیاد مسکن از الگوی ساخت منازل مسکونی در منطقه هجدک راور و شهرستان بم تبعیت نمی کند و مرکز تحقیقات باید الگوی ساخت مسکن باید با سرعت عمل، ساخت مسکن مقاوم و ارزان قیمت را بصورت دستورالعمل ارائه کند.

دکتر بلوردی مدیرکل راه وشهرسازی استان کرمان:
عدم توجه به تاب آوری زیرساخت ها در مقابل بلایای طبیعی پیامدهای زیان باری را به بار می آورد.

همچنين مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان با اشاره به اینکه عدم توجه به تاب آوری زیرساخت ها در مقابل بلایای طبیعی می تواند پیامدهای زیان باری را به شهرها وارد کند گفت: قطع شریان های جاده ای و خطوط مخابراتی در زلزله های اخیر کرمانشاه و کرمان ، زنگ خطری برای مدیران و مهندسین برای توجه به زیرساخت ها و شریان های حیاتی است.
به گزارش روابط عمومی راه وشهرسازی کرمان، دکترمحمدمهدی بلوردی در اولین کنفرانس ملی تاب آوری شریانهای حیاتی و زیر ساختهای عمرانی با گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان زلزله بم، اظهار کرد: زلزله پنجم دیماه بم با همه تلخی ها و مسائلی که داشت منجر به تحولی اساسی در حوزه سازه و ساختمان ها چه در بخش تئوری و چه در بخش اجرا شد.
وی افزود: جلسات متعددی در کرمان و سایر نقاط کشور بعد از زلزله بم برگزار شد و حتی آیین نامه ۲۸۰۰ مربوط به طراحی ساختمانها در برابر زلزله تغییر یافت.
وی تصریح کرد: تحول اساسی در حوزه سازه و ساختمان صورت گرفت، اما شریان های حیاتی مورد توجه قرار نگرفت و این در حالی بود که در هر زلزله ای خطوط انتقال آب، خطوط جاده ها، خطوط مخابرات و خطوط برق با مشکل مواجه می شود.
وی افزود: یکی از مسائل مهمی که نسبت به سازه ها چه در حوزه تئوری و چه حوزه اجرایی به نسبت کمتر مورد توجه قرار گرفته، تاب آوری شریان های حیاتی از جمله راه ها، اتوبان ها، خطوط انتقال آب، برق، گاز و مخابرات است که امیدواریم این کنفرانس نقطه شروع خوبی برای در معرض توجه قرار گرفتن این بخش از زیرساخت ها در حوزه تئوری و اجرا شود.
دکتربلوردی با اشاره به برگزاری اولین کنفرانس شریان های حیاتی، یادآور شد:امیدواریم این سخنرانی و مقالات گام موثری در افزایش آگاهی مسئولان، مدیران و مهندسان باشد.

بم هنوز در خطر است
مهدی زارع مدیر گروه زلزله شناسی مهندسی واستاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله نيزدر این همایش گفت که «پس از زلزله کانکس‌ها را جایی گذاشتند که روی لبه گسل بود. ما گفتیم اینجا خطرناک است، گفتند موقت است اما الان همان‌جا شهر ساخته‌شده.» اگرچه برخی می‌گویند ساخت‌وساز در نزدیکی گسل‌ها در صورت رعایت استانداردهای لازم خیلی خطرناک نیست اما این پژوهشگر معتقد است که در هر شرایطی نزدیکی به گسل خطرناک است. زارع می‌گوید: «زلزله 5 دی 82 در بم خرابی‌های زیادی برجای گذاشت. چرا؟ چون نزدیک گسل خانه‌ها ساخته‌شده بودند. غرب بم در زلزله سالم‌تر از شرق بم بود. پس نزدیک گسل نباید خانه بسازیم. الان می‌گویند خانه‌هایی می‌سازیم که در مقابل زلزله 10 ریشتری هم مقاوم است، درحالی‌که زلزله 10 ریشتری یعنی یک گسل یک دور کره زمین را ببرد. زلزله 12 ریشتری می‌تواند زمین را کلاً بشکافد. بنابراین باید احتیاط کنیم و نزدیم گسل‌ها خانه نسازیم.» احتیاطی که به گفته او در مورد بم رخ نداده و در صورت وقوع زلزله‌ای با بزرگای بالا، شهر بم در خطر است.
نگرانی از فاجعه در جیرفت
زارع درباره یک شهر دیگر استان کرمان هم هشدار می‌دهد. او می‌گوید سال 1377 در گفت‌وگو با روزنامه همشهری هشدار داده بود که اگر گسلی که از زیر شهر بم می‌گذرد، فعال شود، زلزله‌ای به‌مانند زلزله طبس در سال 1357 رخ می‌دهد. متأسفانه پنج سال بعداز این گفت‌وگو چنین زمین‌لرزه‌ای در بم رخ داد که تلفاتش پنج برابر بیشتر از زلزله طبس بود. این استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی می‌گوید که «در همان مصاحبه گفتم که در جیرفت هم طی 150 سال اخیر زمین‌لرزه‌ای نیامده و ممکن است فعالیت نکردن گسل جیرفت، آرامش قبل از توفان باشد.»
زمین‌لرزه هجدک می‌توانست 7.5 ریشتری باشد
زارع در مورد زمین‌لرزه‌های اخیر کرمان هم گفت که زلزله‌های اخیر کرمان در هجدک مثال کامل دومینو بود. سه زلزله در 11 روز از دو گسل. اگر قرار بود به‌جای این سه زلزله، یک زلزله بیاید، زیر 7.5 ریشتر قدرت نداشت. او به زلزله هفته گذشته تهران هم اشاره کرد و گفت که ممکن است گسل شمال تهران براثر گسل اشتهارد فعال شود. البته برخی می‌گویند که گسل شمال تهران اخیراً لرزه‌ای نشان نداده. البته ثبت نشدن لرزه از یک گسل اصلاً به معنای اینکه زلزله نمی‌آید، نیست.
شریان های حیاتی در خطر
در این کنفرانس همچنین دکتر محمود صفارزاده، استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت که بسیاری از شریان های حمل و نقل ما همانجاهایی هستند که لرزه خیزی بالایی دارند. بسیاری از پل ها در استان هایی همچون کرمان هستند که درصد لرزه خیزی بالایی دارند.

لزوم مطالعات تحلیل خطر زلزله
علی بیت الهی، دبیر کارگروه ملی زلزله هم در کنفرانس ملی شریان‌های حیاتی و زیرساخت‌های عمرانی پیشنهاد داد ازآنجایی‌که خطر زلزله در استان کرمان بالا است، مطالعات تحلیل خطر زلزله باید انجام شود. ارزیابی ریسک لرزه‌ای شهرهای استان کرمان، تعیین حریم گسل‌های شهرهای استان کرمان، آموزش عمومی مردم، توجه به ایمنی لرزه‌ای ساختمان‌های مهم کرمان و توسعه شبکه شتاب‌نگاری استان کرمان از مواردی است که باید حتماً انجام شود.
وي گفت:اگر بخواهیم به صورت علمی صحبت کنیم از اینکه زلزله با چه بزرگی‌ و چه زمانی رخ می‌دهد اطلاع نداریم.
وی تاکید کرد: اطلاعات ما درباره رفتار گسل‌هایی که در عمق 20 کیلومتری زمین وجود دارند و تحت فشار هستند و ما بروز آن را به صورت زمین‌لرزه احساس می‌کنیم بسیار کم است یا اصلا هیچ اطلاعی از آن نداریم. بنابراین اینکه درباره وقوع زلزله یا بزرگی و کوچکی آن صحبت کنیم فاقد پایه‌های علمی قوی است.
دبیر کارگروه ملی زلزله ادامه داد: مطالبه عمومی و مردم درباره وقوع زلزله قاطعیت در گفتار است که نمی‌توان به صورت قطعی در این باره هم اظهارنظر کرد.
وی با بیان اینکه توصیه ما به مردم این است که در این ایام جوانب احتیاطی را رعایت کنند گفت: مردم بهتر است که آمادگی کامل داشته باشند و در این ایام هوشیار باشند.
بیت‌اللهی ادامه داد: براساس یافته‌هایی که وجود دارد و علائمی که می‌بینیم مقیاس زمین ساخت ناحیه‌ای این زمین لرزه ها یک زون چندان بزرگی نیست و می‌توان از زلزله‌های کرمانشاه، کرمان، لنگرود و کرج اینطور استنباط کرد که پوسته ایران در تنش قرار گرفته و این فشار در اقصی‌نقاط کشور بسیار بالاست.
وی ادامه داد: اینکه زلزله در كرمان رخ دهد یا در گسل شمال تهران از نظر مقیاس زمین‌شناختی یک زون محسوب می‌شود.
دبیر کارگروه ملی زلزله تاکید کرد: تنش‌های لرزه‌ای ادامه خواهد داشت و تا زمانی که به سکون نسبی نرسیده‌ایم باید جوانب احتیاط را رعایت کرد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد